sobota, 15 października 2016

[RECENZJA] Niepowszedni. Porwanie - Justyna Drzewicka


Tytuł: Niepowszedni
Autor: Justyna Drzewicka
Ilość stron: ok 500
Data wydania: 30 marca 2016
Wydawnictwo: Jaguar

Uratowane życie naznacza nas lepiej niż to odebrane. Jeśli los pozwala ci wybierać, zawsze idź za życiem.
Rozum bywa groźniejszy niż miecz.


    Niepowszedni... Takim mianem są określane dzieci. Rodzą się one bardzo rzadko. Są cenni dzięki darom jakie posiadają. Niżej zamieszczam spis kategorii na jakie ich zdolności podzielone. Te zdolności to dar i przekleństwo. Handlarze ludźmi i zbrodniarze są zafascynowani tymi dziećmi. Porwane zostają sprzedane za duże pieniądze albo wykorzystane do swoich osobistych celów. 
    Teraz gdy wiemy z czym mamy do czynienia przejdźmy do fabuły.
Nilla jest Żniwiarką, to znaczy że jej dotyk leczy ale także odbiera życie. Jej siostra Alla jest podwojenie wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Posiada dwa dary. jest Gwarkiem - posługuje się i rozumie każdy język świata i Bestiarka - potrafi zapanować nad każdym zwierzęciem. Podczas konnej przejażdżki dziewczyny zostają schwytane przez Okrutnych Złotników - bezwzględnych łowców. Cel ich wyprawy zmierza ku Targu Niewolników. Nilla i Alla nie są jedynymi z porwanych dzieci. Wśród nich jest Samborn - Unik, Dalko - Żrenicznik i dziewczynka, która nie ma imienia - Wodniczka. Wiedzą, że muszą uciec. To ich jedyna nadzieja aby wrócić do rodziny a przede wszystkim żyć. Tam gdzie zmierzają czeka ich najprawdopodobniej śmierć. 
    Cała akcja dzieje się w bliżej nie określonym czasie oraz rzeczywistości. Przewędrujemy przez dziwne, niebezpieczne miejsca, które niosą śmierć ale także przez miejsca piękne, gdzie poznamy cudownych ludzi. W tych czasach rządzi bezprawie, przekupstwo. Ci, którzy powinni stać na czele dobra i bronić ludzi przed złoczyńcami na widok sakiewki wypchanej monetami szybko zapominają kim są i co należy do ich obowiązków. 
    Autorka stara się budować napięcie, uczucie zagrożenia, grozy. Mnie to nie kupiło. Do lektury pochodziłam z dużą dozą "szansy" gdyż nie lubię polskich autorów. Nie lubię i już. Czytając tą książkę nie mamy poczucia, że wyszła ona w Polsce bo fantastyczny kraj, imiona, miejsca nie są ani trochę polskie. Książka jest napisana naprawdę pięknym językiem. Słownictwo jest różnorodne, to bez wątpienia atut. Przeszkadzało mi jedynie ciągłe powtarzanie określonych słów od których już wywracałam oczy i nadużywaniu znaku "!". Nie powiem, autorka książki włożyła wiele serca w napisanie tej książki. Bardzo starannie tworzyła świat no i ten piękny język jest wart uwagi. Narracja książki jest trzecioosobowa a skupia się na Nilli. Dziewczyna jest sympatyczna ale taka no trochę ciepła klucha z niej. Przyjaźń pomiędzy bohaterami rodzi się stopniowo. Nie braknie agresji pomiędzy nimi, popełniania mnóstwo błędów. Jest również miłość! Bardzo naciągana, słabo rozpoczęta i zakończona. Taka na której myśl robimy krzywą minę.
   Niby działo się dużo, niby było mnóstwo akcji ale nie uwiodła mnie ta powieść. Tak jak na początku czytało mi się ją dobrze tak coraz dalej książka była bardzo przewidywalna. Wręcz do bólu. Denerwowały stylistyczno - językowe wtrącenia aktorki, których nadużywała. 
    Książka jest skierowana przede wszystkim do dzieci, ja na nią czułam się już za dorosła. Ale nie jest to książka zła. Wielu osobom się spodoba. Przede wszystkim młodszym czytelnikom. Mogą pokochać tą historię i utożsamiać się z bohaterami. Jest to książka która nie wymaga analizowania, myślenia. Więc można po nią sięgnąć gdy ma się gorszy dzień, gdy ma się ochotę poczytać coś lekkiego i niezobowiązującego. Jest to także taka książka która sprawdzi się gdy będziemy leżeć chorzy w łóżku i nie będziemy mieć na nic innego ochoty. Szczerze żałuję, że ta powieść mnie nie zachwyciła.
Moce Niepowszednich dzielą się na kilka grup:

1.Trudu
* Abakusi - rachowanie w pamięci
* Gwarkowie - rozmawianie we wszystkich językach
* Pogodnicy - przepowiadanie pogody
* Bestiarze - ujarzmianie zwierząt

2.Domu
* Obraźnicy - malowanie pięknych obrazów
* Nutki - piękne śpiewanie lub granie na instrumencie

3.Boju (bardzo rzadcy)
* Źrenicznicy - daleki zasięg widzenia, także w ciemności
* Wodniki - długie wstrzymywanie oddechu pod wodą
* Uniki - przewidywanie następnego ruchu przeciwnika podczas walki
* Żniwiarze - leczenie i zabijanie ludzi


Moja ocena: 5/10

Czytaliście lub może macie w planach? Piszcie!

1 komentarz:

Justyna Salachna pisze...

Bardzo fajna recenzja!
Pozdrawiam :)
http://oczami-nerda-eyes.blogspot.com