poniedziałek, 26 września 2016

[RECENZJA] Załącznik - Rainbow Rowell


Tytuł: Załącznik
Autor: Rainbow Rowell
Ilość stron: 416
Data wydania: 14 września 2016
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
 Lincoln O'Neil zgłasza się na stanowisko Administratora Bezpieczeństwa Danych. Ma nadzieję brać udział w budowie systemu zabezpieczeń i odpierać ataki hackerów. 
Jak to ma się w praktyce? 
       


   
   Ma za zadanie czytać maile, cudzą korespondencję i pisać raport, gdy dziennikarz prześlę sprośny dowcip bądź wiadomość, która będzie zawierała cenzurowane, niedozwolone słowa. Poprzez swoją pracę natrafia na korespondencję Beth i Jennifer. Powinien za każdym razem wysyłać im upomnienia gdyż łamią wszelkie zasady ale nie robi tego. Zostaje wciągnięty i to dosłownie w ich pokręconą, zabawną korespondencję na temat spraw osobistych.. 


   Zakochuje się w Beth ale nie wyobraża sobie wyznać    jej prawdy o sobie. Jak to wszystko się potoczy? 

   Lincoln to mężczyzna, który zbliża się do trzydziestki. Pomimo swojego wieku dalej mieszka z mamą. Niby jest w porządku ale nie do końca . Mężczyzna dalej tkwi w przeszłości, zmarnowane lata, złamane serce itd. Jest typem marzyciela, chciałby spotkać tą jedyną kobietę, ustatkować się. Być może wrócić na studia i zamieszkać samemu, wyprowadzić się od mamy. Gdy zatrudnia się na stanowisku jako Administrator Bezpieczeństwa Danych w jednej z redakcji gazet jest zdziwiony tym, że jego praca będzie polegała na czytaniu cudzych maili. Praca ta jest dla niego męcząca, chciałby bardziej produktywniej spędzać czas. Ma wrażenie, że nie robi wystarczająco by zarabiać tak sporo!    Zmienia nastawienie, gdy poprzez maile poznaje Beth i Jennifer. Dziewczyny raz za razem łamią regulamin a Lincoln przymyka na to oko. Powoli zakochuje się w Beth znając ją tylko i wyłącznie z maili, które wymienia wraz ze swoją przyjaciółka. 
   Beth i Jennifer maja po 28 lat. Beth jest recenzentką filmową a Jennifer zajmuje się adiustacją. Jennifer jest mężatką a Beth dalej ma tylko i wyłącznie chłopaka od dziewięciu lat. Wyczekuje oświadczyn. 
   Pewnego razu Beth pisze do swojej przyjaciółki o facecie, bardzo fajnym, którego widziała w redakcji. Lincoln orientuje się, że to chodzi o niego. 
   Dostał swoją szansę życiową. 
   Czy ją wykorzysta? 
   Jak potoczą się losu Beth oraz jej chłopaka i gdzie w tym wszystkim znajdzie się Lincoln? 
Tego dowiecie się czytając "Załącznik" !

   Akacja powieści toczy się na przełomie tysiącleci. Mamy okres, gdzie internet i telefony jeszcze nie są tak popularne. 
  "Załącznik" to moje trzecie spotkanie z autorką. Miałam przeczucie, że ta książka mi się spodoba i rzeczywiście! Czytanie maili Beth i Jennifer sprawiało mi ogromną radość. Dziewczyny są cudowne, zabawne. Bardzo się kochają i wspierają. Ich przyjaźń to bardzo ważny element w książce. Tych rozmów wyczekuje się w książce 🙂 
   Lincoln to natomiast bardzo fajny facet. Nieśmiały, sprawia wrażenie samotnika, cichego i troszkę zamkniętego w sobie. W oczy rzuca się również jego brak pewności siebie. Jest bardzo dobrym, miłym i pomocnym człowiekiem. Nie widzi tego jaki jest wartościowy i przez to przyjmuje zainteresowanie Beth jako pomyłkę, nie wierzy w to.. Jest zszokowany i jednocześnie szczęśliwy. 
To opowieść bardzo życiowa. Są wzloty i upadki. Chwilę radości, momenty smutku.
    Styl autorki jest lekki, płynny, bardzo milo się czyta. Samo zakończenie jest szczęśliwe i bardzo satysfakcjonujące.

   Podsumowując "Załącznik" to bardzo lekka powieść. Brak w niej skomplikowanie wykreowanego świata, nie trzeba przy niej być skupionym, nie zmusza nas do ciągłego myślenia. Jednym słowem książka idealna na jesienne wieczory! Jeśli szukacie lekkiej i przyjemnej lektury koniecznie sięgnijcie po "Załącznik"!

Moja ocena: 8/10

5 komentarzy:

Karolina Droń pisze...

Lincoln jako bohater od razu mi się spodobał. Recenzja bardzo mnie zachęciła, tym bardziej, ze od dawna nie czytalam tego typu ksiazek. A co najwazniejsze - szczęśliwe zakonczenie. Ostatnio zdarza mi sie czytac ksiazki o smutnym zakonczeniu, a tego wprost nie znosze... :<
Pozdrawiam!
(recenzentka-ksiazek.blogspot.com)

Natalia pisze...

Oj nie wiem czy to napewno książka dla mnie, zdecydowanie bardziej wolę poczytać coś o nastolatkach ale ogólnie fabuła wydaje się ciekawa szkoda tylko że dzieje się na przełomie że tak powiem wynalazków ale taki wątek bez telefonów w dużej mierze może być całkiem interesujący :) muszę się jeszcze zastanowić :)
Pozdrawiam, Blog o książkach KLIK

Matrix 25 pisze...

Widzę, że owa książka nie jest młodzieżowa, tylko bardziej ,,dorosła''. W sumie i taka lekturka może zaciekawić. Miłość , przygoda i Lincoln - marzyciel. Idealna książka dla czytelników, którzy są już bardziej ,,dorośli''. Osobiście wolę coś w stylu ,,poważniejszej młodzieżówki''. :)
Pozdrawiam serdecznie :) Dołączam do obserwatorów:) Będę tu wpadać częściej :) Zapraszam do siebie :p
http://magia-ksiazek-recenzje.blogspot.com/

Patrycja D. pisze...

Przyznam szczerze, że bardzo miło było poznać faceta, który jest nieśmiały i bardzo wartościowym człowiekiem, który nie żyje po to by tylko *wyrywać dupeczki* i ogarnia się dopiero wtedy gdy pozna tą jedyną :)

Patrycja D. pisze...

Również lubuje się przede wszystkim w historiach o młodych ludziach. Ale powiem Ci szczerze, że czytając Załącznik nie odczuwasz jakoś bardzo tego że bohaterowie są starsi. :) takie problemy i dylematy jakie oni mają zdarzają się coraz częściej młodym ludziom - więc może dasz szansę tej książce? Podejrzewam, że nie pożałujesz! Może nie czujesz skrajnych emocji podczas lektury, nie będziesz płakać itd ale uwierz, że nie raz ani nie dwa razy pojawi się na Twej buzi uśmiech :) jakbyś przeczytała to koniecznie podziel się opinią! Pozdrawiam :)