środa, 14 września 2016

[RECENZJA] Promyczek - Kim HoldenTytuł: Promyczek
Autor: Kim Holden
Ilość stron: 592
Data wydania: 6 maja 2016
Wydawnictwo: Filia

"Jest niespotykanym promykiem słońca. Nie tylko szuka jasnych stron... ale nimi żyje." 
"Masz przed sobą wspaniałe życie. Przeżyj je co do minuty. Zacznij już teraz."   Niewiele jest książek, które dogłębnie poruszą moje serce.. Promyczek jest właśnie jedną z tych książek, która rozbiła me serce kilkakrotnie by następnie je poskładać i znów rozbić na milion kawałeczków. "Nie mówię, że nie powinieneś realizować celów i spełniać marzeń. Po prostu nie rezygnuj z tego, co dzieje się teraz, dla nieznanej przyszłości. Może ominąć cię wiele szczęścia, kiedy będziesz czekał na lata, które mogą nigdy nie nadejść. Nie trać czasu, bo przegapisz chwilę obecną, a przyszłość wcale nie jest taka pewna."   Kate Sedgwick jest tytułowym Promyczkiem. Dziewczyna nie ma łatwego życia. Nie bez powodu jest tak nazywana. Można o niej powiedzieć że jest chodzącym słońcem, lekarstwem na wszelkie smutki. Charakteryzuje ja optymizm, niewyczerpalna energia, piękny, rozgrzewający serce śmiech. Jest spontaniczna i impulsywna. Zaraża swoją pogodą ducha pomimo tragedii jakie spotkały ja w życiu. 
"Nie osądzajcie się nawzajem. Każdy ma coś na sumieniu. Pilnujcie tylko swoich spraw i nie wtykajcie nosa w cudze, no chyba że zostaliście zaproszeni. A kiedy to się stanie, pomagajcie zamiast osądzać."

   Przeprowadza się do Minnesoty by zacząć studia w Grant. Wyjazd ten wiąże się z opuszczeniem swojego przyjaciela Gusa. W nowym miejscu nawiąże wiele przyjaźni i spotka mężczyznę, który udowodni jest ze prawdziwa miłość istnieje. 
   Bohaterka skrywa pewnie sekret, który przez który nie chce się angażować w związki. 

"Przeżywajcie każdy dzień, jakby był Waszym ostatnim. (...)Bądźcie spontaniczni. Życie ma zbyt wiele reguł, schematów i wymagań. Zmieńcie plany, by zrobić miejsce na zabawę."

    "Promyczek" nie jest typową powieścią young adult. Nie opiera się wszystko na seksie, jest on subtelnie wpleciony w cała historie. Autorka w sposób niesamowity przedstawia nam piękno życia. Biorąc przykład z Kate uświadamiamy sobie, że z życia trzeba korzystać, walczyć o swoje marzenia. Z każdego dnia wycisnąć najwięcej ile się da. Cieszyć się z małych rzeczy, bo życie jest jedno, nie wiemy co przyniesie dzień jutrzejszy. 
   Sama książka zmusza do refleksji. Pokazuje jak ważne jest pogodzenie się z niesprawiedliwością i krzywdą by zacząć patrzyć przed siebie, w dal a nie za siebie rozpamiętując przeszłość i to na co rzadko kiedy mamy wpływ. Należy przyjąć do wiadomości, że wszyscy popełniamy błędy. Najważniejsze to czerpać z nich naukę.

   Kim Holden stworzyła bohaterkę idealną, niektórzy powiedzą pewnie ze jest "wyidealizowana", ale moim zdaniem ta postać wymyka się wszelkim schematom :)
   Jesteśmy świadkami jednej z piękniejszych relacji i nie chodzi mi tu o związek dwojga ludzi ale o przyjaźń. Kate "Promyczek" i Gus. Ich wspólna relacja ociepli wasze Serca 🙂 
W tle, pomiędzy przyjaźnią, miłością, przeplatają się tajemnice, których poznanie w większości z was wzruszy do głębi. Będziecie źli, będziecie chcieli płakać, krzyczeć a zostanie wam tylko i wyłącznie pogodzenie się z tym faktem. 

"Nauczyłaś mnie, że dobrze jest wyjść ze swojej bezpiecznej skorupy i robić rzeczy, które przerażają i sprawiają, że czuję się niezręcznie. Nauczyłaś mnie, że dobrze jest się wygłupiać i popełniać błędy."
    Kim Holden stworzyła piękna i prewencyjna historie. Idealna dla ludzi młodych ale również dla starszych czytelników. Po tej książce docenicie swoje dotychczasowe życie. Historia ta chwyta za serce. Porusza trudne tematy.
      Takich książek się nie zapomina..
     
     Kim Holden stworzyła piękna i prewencyjna historie. Idealna dla ludzi młodych ale również dla starszych czytelników. Po tej książce docenicie swoje dotychczasowe życie. Historia ta chwyta za serce. Porusza trudne tematy. 
   Takich książek się nie zapomina.."..Jesteście dzielni…

A teraz idźcie… stwórzcie legendę!

To rozkaz.

Zróbcie to.

Proszę..."

Moja ocena: 10/10

1 komentarz:

Anuś G. pisze...

Zgadzam się w pełni - książka wspaniała <3