sobota, 22 października 2016

[RECENZJA] Zbaw Nas Ode Złoego - Ralph Sarchie


Tytuł: Zbaw Nas Ode Złego
Autor: Ralph Sarchie
Ilość stron: 448
Data wydania: 30 czerwca 2014
Wydawnictwo: Esprit


Bóg, pozwalając, by stało się zło, zawsze dba, aby wyszło z niego coś dobrego. Wiara zaś jest dobrem ostatecznym - i jest w każdym z nas, trzeba tylko trochę poszukać, a wtedy jej moc odmieni nasze życie.    Autorem książki jest Ralph Sarchie, nowojorski policjant. Pracuje na 46 posterunku w południowym Bronxie. Od 16 lat walczy dzień w dzień z brutalnymi przestępcami, jest świadkiem brutalnych morderstw. Widział w życiu wiele, dla nas, zwykłych ludzi takie okropieństwa  bardzo trudno sobie wyobrazić. Patroluje slumsy, dzielnice komunalne i miejsca, gdzie przebywają narkomanii. Wszystko to ma wpływ na człowieka . Poczucie stresu i niebezpieczeństwa wyzwala w Nim napady agresji, brutalności. Oczyścić walczy z tym jak może.  Jest człowiekiem wysportowanym, uprawiającym sztuki walki. Nie należy do ludzi strachliwych. Jest racjonalistą. Od 10 lat asystuje przy egzorcyzmach. Z tym z czym przychodzi mu się zmierzyć podczas egzorcyzmów przeraża go bardziej niż wszystkie najokrutniejsze sprawy z jakimi przyszło mu się zmierzyć.

    "Zbaw nas ode złego" to wspomnienia Sarchiego z kilku opętań, spraw ludzi nawiedzanych przez demony, z którymi się zetknął podczas swojej "Pracy".
     Jest to opowieść o mrocznych aspektach tego świata. 
Jest to walka z mocami tak silnymi, zdolnymi doprowadzić człowieka do destrukcji, rozbicia całych rodzin. Jest to również przykład bezinteresowniej pomocy, poświęcenia i oddania, wszystko robione po to by pomóc a nie się wzbogacić. 
    Najważniejsze to naprawić to co zło zniszczyło. 

    Współpracownikiem w tej misji a także bliskim przyjacielem naszego bohatera jest Joe Forrester - ludzki wykrywacz kłamstw. Sarchie współpracuje również z małżeństwem, które zajmuje się wyjaśnianiem zjawisk nadprzyrodzonych - Ed i Lorraine Warren. Ed niestety zmarł w 2006 roku a Lorraine kontynuuje ich pracę, razem założyli towarzystwo New England Society for Psychic Research.

    Jest to literatura faktu. Nie jest w żaden sposób naciągana, jest realistyczna, prawdziwa. Daleko jej do ideału, co czyni ją nad wyraz wartościową. Ralph to facet jak każdy inny. Religijny ale daleko mu do fanatyzmu. Miewający swoje lepsze i gorsze okresy. Doświadczył separacji z żoną, zdarzyło mu się zwątpić w to co wierzył. Na prośbę księży katolickich bądź we współpracy z biskupem egzorcystą zajmował się wieloma sprawami opętań. Swoją "Pracę" wykonuje w wolnym czasie, nieodpłatnie, bo pragnie pomagać ludziom, dlatego też wstąpił do policji. 
    W książce tej znajdziemy opisy spraw, które są bardzo dokładnie przedstawione, zostaje sprawdzony teren, przeprowadzone śledztwo. Należy mieć pewność, że dana sprawa jest przypadkiem opętania a nie chorobą psychiczną. Będziemy świadkami walki pomiędzy dobrem a złem. Walki, gdzie zło pragnie przejąć władze nad człowiekiem i światem. Ta książka również rozwiewa różne mity, ciekawostki, które nagromadziły się wokół historii egzorcyzmów i samych przypadków opętań. Poruszony zostaje temat wszystkich seriali młodzieżowych, reklam i filmów, w których czarna magia jest przedstawiona efektywnie, zachęcająco. Zamiast przestrzegać ludzi przed tym, zachęca do eksperymentowania z czymś czego człowiek tak naprawdę nie pojmuje i nie zdaje sobie sprawy z tego, że konsekwencje mogą być nawet śmiertelne. Daje nam ważną lekcje, przestrzega przed wszystkimi kartami tarota, seansami spirytystycznymi, rytuałami okulistycznymi, które przyciągają demonów. Demony potrafią zmienić życie ludzi w prawdziwy koszmar. Także zabójstwo, przemoc domowa, molestowanie, zabawa w satanizm, nadużywanie narkotyków są smakowitym kąskiem dla istot ciemności, bo wszystko co negatywne jest pożywką dla demonów. Niszczą ludzi psychicznie, uderzają w najczulsze punkty, osłabiają człowieka by łatwiej poddał się opętaniu. 
    To książka, którą każdy powinien przeczytać. Nie ważne czy jesteś wierzący czy nie - ta książka i tak jest dla Ciebie. To instrukcja jak rozpoznać zło, jak sobie radzić, jak rozpoznać opętanie i jak obronić się przed tym. Strasznie trudno jest w kilku zdaniach w notce na blogu oddać siłę tej książki. Ciężko jest o niej pisać, bo to nie jest zwykła książka. To straszna opowieść o tym co spotkało ludzi i jak musieli z tym walczyć. Sarchie napisał, że"jednym ze sposobów, w jakie Bóg pomaga nam być lepszymi, jest stawianie na naszej drodze ludzi, których wpływ pozwala nam nawiązywać lepsze relacje z Nim samym”.  Przeczytajcie tę książkę zwłaszcza, jeśli nie wierzycie lub tracicie wiarę. Nie musicie chodzić do kościoła, by wierzyć w Boga. 

    Możecie również obejrzeć film o tym samym tytule. Jest to całkiem inna historia, nie jest to odzwierciedlenie książki jeżeli chodzi o przytoczone w niej sytuacje, ale naprawdę warto!

Moja ocena: 10/10


Brak komentarzy: